Białe drzwi wewnętrzne
Aranżacja wnętrz

4 wskazówki, jak dopasować drzwi wewnętrzne do mieszkania

Urządzanie wnętrza dla wielu osób stanowi problem. Tak jest w przypadku dopasowania drzwi wewnętrznych, ponieważ muszą one być odpowiednio dobrane do mieszkania, a przy tym powinny być funkcjonalne. Wyboru nie ułatwia też to, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów drzwi i trudno zdecydować się na konkretny model. Na czym więc należy się skupić, dobierając drzwi wewnętrzne w mieszkaniu?

1. Drzwi dopasowane do pomieszczenia

Jest kilka „szkół” odnośnie wybierania drzwi wewnętrznych w mieszkaniu. Jedna z nich dotyczy dobierania ich do pomieszczenia, czyli tam, gdzie będą one zamontowane. Wcale nie musi być tak, że w całym mieszkaniu są takie same drzwi. Mogą różnić się między sobą formą, fakturą, a nawet kolorystyką. Ważne, by spełniały swoją funkcję. W przypadku łazienek najczęściej wybiera się drzwi przeszklone. Podobnie jak małych pomieszczeniach, które nie są dobrze oświetlone. Dodatkowe szkło w drzwiach może dodać nieco światła. Inne modele wybiera się natomiast w mieszkaniach o małym metrażu. Wówczas konieczne może być zamontowanie drzwi przesuwnych, żeby niepotrzebnie nie zajmować miejsca.

2. Drzwi dopasowane do ścian

Drzwi mogą być dobrane do ścian, to kolejna metoda dopasowania. Głównie chodzi tu o kolorystykę. Możliwe jest wybranie drzwi, które wtapiają się w barwę ścian, wówczas stają się one właściwie niewidoczne. Inną opcją jest stosowanie się do zasady kontrastu, czyli wybiera się drzwi, które są w zupełnie innym kolorze niż ściany. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku większych pomieszczeń.

3. Drzwi dobrane do podłogi

Drzwi można też dopasować do podłogi. Zazwyczaj sugeruje się, by wybierając tę zasadę, model był dobrany do kolorystyki podłogi, czyli paneli, wykładziny, płytek itp. Jeśli jednak pojawia się problem z dopasowaniem barw, wówczas lepiej wybrać drzwi o kilka tonów ciemniejsze. W przypadku dobierania do podłogi tutaj również niektórzy kierują się regułą kontrastu i kupują modele różniące się od kolorystyki paneli. Trzeba jednak uważać podczas zestawiania barw, by faktycznie dobrze to się prezentowało.

4. Drzwi dobrane do stylu wnętrza

Najwięcej problemów może być z dobraniem drzwi do stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Zakładając przyjęcie takiej zasady, należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Istotne są okna, meble, kolorystyka ścian, dodatków itp. Jeśli w pomieszczeniu dominuje drewno, z niego wykonane są okna i wyposażenie, wówczas dobrym pomysłem będzie zakup również drzwi drewnianych i w podobnym kolorze. Jeśli natomiast okna są białe, a w pokoju dominuje np. styl skandynawski, wówczas odpowiednie będzie kupienie drzwi w tym kolorze. Białe modele nie są jednak idealne do wszystkich pomieszczeń. Sprawdzają się w jasnych salonach i sypialniach, we wnętrzach glamour, rustykalnych, nowoczesnych. Wszystko jednak zależy od detali, na które trzeba zwrócić uwagę, dobierając w ten sposób drzwi wewnętrzne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *