zwierzęta domowe
Zwierzęta

Ile żyją świnki morskie, króliki, chomiki…? Sprawdzamy długość życia zwierząt domowych

Posiadanie zwierzaków domowych niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego właścicieli. Czynniki, dla których decydujemy się na opiekę nad pupilem to między innymi redukcja stresu czy poczucia samotności. Przygarniając pod swój dach włochatego kumpla, musimy jednak być świadomi tego, że nadejdzie czas, gdy będziemy musieli się z nim pożegnać. Zobaczcie, ile żyją najpopularniejsze zwierzęta domowe.

Ile żyje świnka morska?

Świnki morskie to niewielkie roślinożerne gryzonie, hodowane przez człowieka w warunkach domowych od wielu lat. Gatunków świnek morskich jest wiele, jednak średnia długość życia, biorąc pod uwagę wszystkie z nich, to około 4-8 lat. Pamiętajmy jednak, że tak jak w przypadku większości zwierząt domowych, ich życie możemy wydłużyć poprzez troskliwą opiekę i częstą zabawę. A jeśli zastanawialiście się, ile żyją koty, zajrzyjcie do tego wpisu.

Jak długo żyje królik?

Królik to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jest to zwierzak idealny, jeśli mamy małe mieszkanie, a na dodatek w ciągu dnia brakuje nam czasu na dłuższe spacery z psem. Długość życia królików domowych w dużej mierze zależy od jakości opieki nad nimi. Średnio króliki żyją około 7 lat, natomiast dobrze wychowywany, zadbany może dożyć nawet 10 lat.

Ile wynosi długość życia chomika?

Chomiki są małymi, puchatymi gryzoniami, i zazwyczaj nie są wymagające w utrzymaniu. Są doskonałymi towarzyszami nie tylko dla dorosłych, ale także dla najmłodszych członków rodziny. Najpopularniejsze rasy, m.in. chomiki syryjskie, żyją około 2-4 lat, natomiast niektóre rasy, dobrze hodowane, mogą dożyć nawet 5 lat.

Ile żyje papuga?

Spośród wielu gatunków papug, tym, który najczęściej jest hodowany w domach, jest papużka falista. W przeciwieństwie do innych gatunków nie żyje ona jednak długo. Średnia długość życia jest bardzo różna, bowiem wynosi około 5-10 lat. Decydując się na przygarnięcie tego zwierzęcia pod swój dach, musimy mieć na uwadze, że są to zwierzęta bardzo ruchliwe i żywiołowe. Tak więc nie każdy polubi się z tego typu pupilem.

Ile żyje żółw?

Żółwie, zarówno te żyjące na wolności jak i takie hodowane w domu, są zwierzętami długowiecznymi. Jeśli decydujemy się na ich zakup, musimy liczyć się z tym, że zwierzę prawdopodobnie nas przeżyje. Gatunki, które możemy trzymać w domu, najczęściej dożywają około 100-150 lat. Pamiętajmy, że są to zwierzęta wymagające odpowiednich warunków i jeśli ich nie zapewnimy, może to skutkować dużo krótszą żywotnością.

Jak długo żyje pies?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie ma chyba na tym świecie osoby, która nigdy nie słyszałaby tego powiedzenia. Coś musi w tym być, bowiem pies to być może najpopularniejsze zwierzę domowe ze wszystkich. Jeśli chodzi o długość życia, jest ona naprawdę różna. Jest ona uzależniona przede wszystkim od rasy zwierzęcia, a w drugiej kolejności od sposobu opieki nad nim. Zdarzają się rasy, które rzadko kiedy dożywają 10 lat, natomiast są i takie, którym udaje się dożyć lat 20. Można więc powiedzieć, że psy domowe żyją około 10-20 lat. Pamiętajmy jednak, że psy są zwierzętami, które wymagają wiele opieki i należy się z tym liczyć, jeśli zastanawiamy się nad przygarnięciem czworonoga.

3 komentarze

 • Leokadia

  Świnki morskie żyją moim zdaniem tak, że faktycznie sa dobre dla dzieciaczków na pierwszego pupila. Nie jest to taki wieloletni obowiązek, jak pies.

  • modrolotka

   Pies żyje 20 lat maks, paaani, papugi to 70 potrafią dożyć, to jest dopiero fatalny wybór na pupila :p

 • Danuta

  No ja 20 lat temu zgodziłam się pod namową syna na żółwia i co? Syn na studiach, żółw ma 20 lat i będę się nim opiekować kolejne 20 jak nie więcej… Się wpakowałam

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *