biało-brązowe krowy
Zwierzęta

Ile żyją krowy, świnie, konie?

Prowadzenie gospodarstwa jest nie lada wyzwaniem. Trzeba starannie doglądać każdego zwierzęcia, jeśli chcemy, by zwierzęta długo żyły. Jednak ile dokładnie żyją zwierzęta gospodarskie? Odpowiadamy.

Ile żyje krowa?

W Polsce istnieje 18 ras krów. Najpopularniejsze są Fryzeryjskie, to one goszczą w reklamach mleka, są one krowami mlecznymi. Drugą najpopularniejszą krową w Polsce jest krowa czerwona polska, posiada rude umaszczenie, jest typem mięsno-mlecznym. Długość życia krowy zależy od wielu czynników, jeśli jest eksploatowana i nastawiona na produkcję mleka, według Polskiej Federacji Hodowców Bydła krowa mleczarska żyje mniej więcej 6-7 lat, trafia później na ubój z powodu uszkodzenia racic lub wymion. Krowa, która nie jest wykorzystywana w przemyśle mleczarskim, żyje dużo dłużej, nawet 20 lat, krowia rekordzistka z Irlandii żyła aż 33 lata! Co dokładnie wpływa na długowieczność krów? Wpływa na to wiele czynników, między innymi:

 • wiek krowy przy pierwszym wycieleniu się,
 • wielkość stada, w którym żyje,
 • przebieg rozrodu,
 • wydajność pierwszej laktacji,
 • jakość mleka,
 • dieta krowy.

Ile żyją świnie?

Ze świniami jest podobna sytuacja jak z krowami. Ich długość życia jest mocno zależna od warunków. Co ciekawe, dzika świnia, która jest trzymana w niewoli, np. w zoo, żyje dłużej niż gdyby pozostała na wolności. W niewoli może żyć nawet 35 lat, w środowisku naturalnym dożywa zazwyczaj 20 lat. Jeśli chodzi o świnie przemysłowe, ich wiek różni się od rasy jak i jej dojrzałości. Samce rozpłodowe w dogodnych warunkach przeżywają 35 lat, samice mają się już gorzej, idą na ubój po mniej więcej 6 oproszeniach, czyli mniej więcej po 6 latach, a nawet mniej. Możemy też spotkać się ze świniami ozdobnymi czy miniaturowymi, ich długość życia wynosi zaś około 8 lat. Najsilniejsze osobniki mogą dożywać 10 lat. Co dokładnie wpływa na długość życia świni? W dużej mierze zależy to od tego jak człowiek się nimi opiekuje, ale też od płci świni domowej. Dla długiego życia ważna jest:

 • jakość pożywienia i dostępu do wody,
 • miejsce, w którym przebywa,
 • temperatura ich otoczenia,
 • wilgotność powietrza,
 • teren spacerowy.

Ile żyją konie?

Rozróżniamy trzy typu koni. Pierwszym jest koń lekki, to koń typowy pod jazdę rekreacyjną. Zależnie od ich warunków i opieki, przeżywają mniej więcej 25 lat. Drugim typem jest koń ciężki, przeznaczony jest on do pracy zaprzęgowej lub pociągowej. Zdarza się, że ludzie próbują wykorzystywać konie ciężkie w jazdach rekreacyjnych, jednak nie jest to łatwe ze względu na wagę konia – 1000 kg. Wiek zwierzęcia waha się między 25 a 30 lat. Ostatni typ konia to kucyk. Są niskie jak na swój gatunek, ale bardzo silne, dożywają nawet do 45 lat. Tak jak w poprzednich przypadkach, długość zwierzęcia zależy od jego warunków jak i eksploatacji, ważne jest i środowisko, dieta konia jak i sama genetyka. Nie każda raza konia długo żyje. Do ras długożyjących możemy zaliczyć konie: arabskie, hiszpańskie, fryzyjskie i berbery. Najstarszy koń w historii był rasy Irish Draught i przeżył 52 lata!

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *