Samotnie siedzący mężczyzna
Lifestyle

Czarno to widzę, co to znaczy? Przykłady

Polski słownik pojęć i powiedzeń obfituje w wiele różnych zwrotów, z których często i chętnie korzystamy na co dzień, opisują konkretne zdarzenia, osoby i sytuacje. Jednym z nich jest stwierdzenie „czarno to widzę”, które ma zdecydowanie negatywną konotację. Jaką konkretnie? Co oznacza to stwierdzenie i w jakich przypadkach się do używa?

Czarno to widzę, czyli ciekawe zwroty w języku polskim

Język polski jest pełen zwrotów frazeologicznych, które mają w określony sposób opisywać myśli i sytuacje. Frazeologia jest przede wszystkim charakterystycznym dla danego języka połączeniem wyrazów, nazywanych potocznie związkami frazeologicznymi. Słowniki frazeologiczne obfitują w wiele określeń, mających zróżnicowane znaczenie. Mamy z nimi do czynienia na co dzień i w większości przypadków nie ma problemów ze zrozumieniem ich znaczenia. Połączenia konkretnych pojęć są dla nas oczywiste i zazwyczaj wiemy też, kiedy i w jakich przypadkach ich używać.

Co oznacza „czarno to widzę”?

Określenie „czarno to widzę” jest jednym z popularniejszych i jednocześnie bardziej znanych. Znaczenie tego frazeologizmu jest dosyć oczywiste i odnosi się ono do pesymistycznego spojrzenia na daną rzecz czy sprawę. Innymi słowy, widzieć coś na czarno, oznacza, że widzi się coś w czarnych (ponurych, ciemnych) kolorach lub barwach. Ma to więc negatywne, pesymistyczne znaczenie i odnosi się do sytuacji i rzeczy, które dla nas mogą okazać się czymś nieprzyjemnym, nieciekawym, czymś, co zakończy się po prostu źle. Może też oznaczać sytuację bez wyjścia. Słowo „czarny” w większości znaczeń i połączeń frazeologicznych ma zdecydowanie negatywne odniesienie, przez co nie kojarzy się dobrze.

Przykłady użycia

Stwierdzenie „czarno to widzę” najczęściej używa się do podkreślenia swojego stanowiska względem sytuacji, która naszym zdaniem oznaczać będzie coś złego i nieciekawego. Na przykład: „Idą ciemne chmury, czarno to widzę, zaraz będzie burza”, albo „Patrząc na te oceny, czarno widzę twoją przyszłość”. Odmianą tego stwierdzenia jest oczywiście także „malowania na czarno”, np. „Źle się dzieje, przyszłość maluje się w czarnych barwach”. Oczywiście podobnych związków frazeologicznych jest więcej i w większości są one ze sobą powiązane.

Inne związki frazeologiczne

Widzieć coś na czarno, najczęściej oznacza widzieć coś w barwach pesymistycznych, słowo to jednak równie często pojawia się w innych związkach frazeologicznych i nie zawsze ma przez to negatywne znaczenie. Przykładem może być „widzieć coś czarne na białym”, czyli widzieć wyraźnie. Podobne znaczenie co „czarno to widzę” mają także takie związki słowne, jak „czarne myśli” oraz „patrzeć czarno na świat”. Ciekawym stwierdzeniem jest także „czarna godzina”, którego używa się w momencie, gdy znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza materialnej. Można też „malować/rysować w czarnych barwach

2 komentarze

  • Jarek

    Nieszczególnie mi się podobał tekst. Mam wrażenie, że można to było napisać inaczej, ciekawiej. Same przykłady też dość naciągane. Polski język jest pełen cudownych związków frazeologicznych, które są świadectwem naszego językowego obrazu świata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *