Nity w moście
Aranżacja wnętrz

Nitowanie, nity, czyli co wiemy o popularnym typie łączenia

Połączenie nitowe to jedna z najważniejszych metod łączenia. Dawniej wykorzystywano ją w okrętownictwie, dziś jej zastosowanie jest znacznie szersze. Nity sprawdzają się zarówno w pracach na większą skalę, np. na budowach, w przemyśle, jak i w pracach amatorskich. Co warto wiedzieć o nitowaniu? Jakie są rodzaje połączeń nitowych?

Nitowanie, czyli co?

Nitowaniem określa się nierozłączne połączenie przy wykorzystaniu nitów. Te przeważnie występują w postaci trzpieni walcowych z łbami. Nitowanie sprawdza się w łączeniu blach, kształtowników, wsporników, różnych części maszyn i przedmiotów. Chcąc zastosować takie połączenie, konieczne jest użycie do tego nitownicy. Nity i narzędzia do nitowania to znany sklep INCOP, w którym można zamówić akcesoria niezbędne do wykonania takiej techniki łączenia.

Jakie są rodzaje nitów?

Wyróżnia się kilka podziałów nitów. Według podstawowej klasyfikacji, do takiego typu łączenia można użyć nitów standardowych, otwartych, zamkniętych, szczelnych, rozwidlonych, rozprężnych, wpuszczanych i rowkowanych. Podział obejmuje też kształt łba. Wtedy wyróżnia się nity z łbem kulistym, z łbem stożkowym i z dużym kołnierzem. Elementy te można sklasyfikować, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Zgodnie z tym rozróżnieniem wymienia się nity stalowe, miedziane, aluminiowe, miedziano-niklowe i ze stali nierdzewnej.

Nitownica ręczna czy pneumatyczna?

Do wykonania połączeń nitowych używa się nitownic. Te dostępne są przeważnie w dwóch wariantach. Nitownice ręczne zalecane są do prac amatorskich, takich, których nie wykonuje się na masową skalę. Sprawdzają się do użytku domowego. Używając nitownicy ręcznej, wykorzystywana jest siła rąk. Może to być dla niektórych niewygodne, człowiek szybciej się męczy, wymagana jest konkretna siła. Nie trzeba jednak pamiętać o tym, by takie urządzenie naładować. Jest mobilne, nie zajmuje wiele miejsca, nie jest ciężkie.

Nitownice pneumatyczne używane są przy pracach na większą skalę, przeważnie w fabrykach, firmach przemysłowych. Przyspieszają one montaż i ułatwiają go. Człowiek nie męczy się przy używaniu takiego urządzenia, nie jest wymagany taki nakład siły, jak w przypadku nitownic ręcznych.

Zastosowanie połączeń nitowych

Połączenia nitowe mogą być stosowane w wielu branżach, głównie z powodu różnorodnych rodzajów nitów i wytrzymałości takiej techniki. Nity przydają się podczas budowy mostów, składów kolejowych, konstrukcji maszyn produkcyjnych, pojazdów transportowych. Nitowanie jest jedną z najważniejszych technik łączenia w przemyśle ciężkim i stoczniowym. Ponadto nity są stosowane także w bardziej codziennych, amatorskich pracach. Za ich pomocą można przymocować do ścian różnego rodzaju szafki czy półki. Nity wykorzystuje się także w produkcji niektórych elementów AGD, akcesoriów kuchennych, a nawet podczas tworzenia wybranych zabawek dla dzieci.

Jeden Komentarz

  • Kaśka

    Myślałam, że nitownica dawno odeszła do lamusa, w czasach spawalnictwa. Ale w sumie fajnie z drugiej strony, że ktoś nadal zajmuje się tym fachem. Poza tym faktycznie, skóry ze sobą nie zespawasz, a nitownica da radę;)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *