Na co uważać przy zakupie używanych mebli?
Jeżeli właśnie urządzasz dom lub mieszkanie, planujesz zmienić dotychczasowy wystrój wnętrz i nie chcesz wydać fortuny na nowe wyposażenie, pomyśl o używanych meblach. Sprzęty z odzysku to doskonała alternatywa dla nowych mebli, musisz jednak wiedzieć, gdzie ich szukać i jak je dobrze wybrać. Na co uważać przy zakupie używanych mebli?
- Czy warto kupować używane meble?
- Na co zwracać uwagę przy zakupie używanych mebli?
- Jak dobrze wybrać meble z odzysku?
Czy warto kupować używane meble?
Zakup używanych mebli to w opinii wielu osób kontrowersyjny temat, meble z odzysku mają spore grono zwolenników, jak i przeciwników. Niewątpliwą zaletą używanych sprzętów jest ich cena. Kiedy brakuje środków na nowe, meble z drugiej ręki są rewelacyjnym rozwiązaniem. Bywa, że poprzedni właściciel chce się ich pozbyć za darmo, zależy mu jedynie na tym, aby ktoś wyniósł meble z mieszkania. Kupując używane elementy wyposażenia wnętrz, możesz stać się posiadaczem unikalnych mebli, które już dawno wyszły z masowej produkcji. Poddane renowacji zyskują nowe życie i mogą cieszyć oko przez wiele następnych lat.
Przeciwnicy nienowych mebli stoją na stanowisku, że to najczęściej sprzęty sfatygowane, podniszczone, pełne dziwnych zapachów i uporczywych szkodników.
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanych mebli?
Zakup mebli z drugiej ręki to spore wyzwanie, zwłaszcza w przypadku mebli tapicerowanych. Kanapy, krzesła i fotele z odzysku to czasem źródło brzydkich zapachów w domu, zwracaj uwagę na to, czy w meblach nie ma wilgoci, czy nie pachną stęchlizną. Wraz z używaną kanapą możesz zaprosić do domu pluskwy, które w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniają się i dotkliwie gryzą. To samo dotyczy moli, które z tapicerowanych mebli trudno wytępić bez pomocy specjalistów.
Kupując używane meble, sprawdź dokładnie czy w na powierzchni nie znajdują się małe otwory, z których wysypuje się drewniana mączka. Świadczy ona o tym, że meble zamieszkują szkodniki drewna, m.in. korniki i kołatki. Drążą w meblach długie chodniki i sprawiają, że ich struktura staje się słaba i bardzo podatna na działanie ognia. Jeśli kupujesz skórzane meble z drugiej ręki, sprawdź czy pokrycie nie jest popękane, z biegiem czasu nawet minimalne pęknięcia będą się powiększały.
Jak dobrze wybrać meble z odzysku?
Jeżeli szukasz używanych mebli, nie podejmuj decyzji pochopnie. Pierwsza lepsza okazja to najczęściej nietrafiony wybór, wertując ogłoszenia porównuj oferty, stan mebli oraz ich cenę.
Kiedy kupujesz meble przez internet upewnij się, że ogłoszenie zamieszczone zostało przez uczciwego sprzedawcę. Nawiąż z nim kontakt telefoniczny lub mailowy, zapytaj o ewentualne wady mebli, dowiedz się, czy zdjęcia w ogłoszeniu odzwierciedlają ich rzeczywisty stan. Poszukaj opinii w sieci na temat innych transakcji pozostałych użytkowników, którzy mieli już kontakt z tym sprzedawcą.
Jeśli kupujesz meble w komisie przyjrzyj się dokładnie wszystkim elementom mebli. Sprawdź wnętrza szaf, szuflad, zobacz czy we wnętrzu nie ma pleśni. Wypróbuj jak działają zawiasy i prowadnice, czy wszystkie drzwi się domykają i czy meble stoją stabilnie, nie chwieją się.
2 komentarze
Ewald
No dla mnie najgorsze są szkodniki. Nie zawsze widać, czy są w meblu, a się potem rozprzestrzeniają po całym domu. Myślę, że tapicerowane meble to w ogóle trudna rzecz, bo jak sobie pomyślę o pluskwach! Grrr….
Rtz
Ja dlatego zawsze wszystko robię parownicą i odkurzaczem piorącym bez tapicerek, bez tego żadnych używanych mebli bym nie kupowała.