kobieta kupująca bilet w biletomacie
Podróże

Gdzie powinny stać automaty biletowe?

Praktycznie w każdej dziedzinie życia widoczny jest już wpływ nowoczesnych technologii. Nie inaczej jest w przypadku transportu publicznego, z którego korzystają na co dzień miliony osób. Biorąc pod uwagę, jak istotna jest to dziedzina i jak duży wpływ ma na codzienne życie tak wielu ludzi, jej rozwój jest konieczny i nieunikniony. Istotnym aspektem jest w tym wypadku m.in. sposób dokonywania opłat przez pasażerów i tą kwestią zajmiemy się w niniejszym artykule.

Co warto wiedzieć o biletomatach?

Automaty biletowe stanowią integralną część systemu pobierania opłat od pasażerów komunikacji miejskiej. Dzięki nim można szybko i łatwo zakupić bilet uprawniający do korzystania z takich środków transportu, jak autobusy, tramwaje, czy pociągi. Co ważne, urządzenia te mają również wiele innych wygodnych funkcji, takich jak np., doładowywanie kart miejskich, dają też możliwość zakupu biletów okresowych. Niektóre biletomaty pełnią także funkcję przewodników miejskich i tzw. infokiosków. Na wielu dworcach kolejowych, autobusowych oraz przy przystankach komunikacji miejskiej można spotkać automaty biletowe producenta Mera Systemy.

Ważną cechą biletomatów jest to, że ich obsługa jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna, dzięki czemu każdy użytkownik powinien sobie z nią poradzić. Istotne znaczenie ma również to, że dokonywać płatności w tego typu urządzeniach można przy pomocy gotówki oraz karty płatniczej.

Gdzie powinny stać automaty biletowe?

Tak jak już wspomnieliśmy, biletomaty można spotkać przede wszystkim w takich miejscach, jak przystanki komunikacji miejskiej oraz dworce autobusowe i kolejowe. Dzięki ich konstrukcji mogą być umieszczane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Najczęściej pojawiają się w miejscach, w których jest duży ruch pasażerów. Coraz częściej ludzie korzystający z komunikacji miejskiej kupują bilety właśnie w biletomatach, gdyż ustawione są one blisko miejsc, w których zatrzymują się np. autobusy, w przeciwieństwie do kiosków czy innych punktów dystrybucji biletów.

Jakie automaty biletowe wybrać?

Biletomaty można podzielić m.in. na stacjonarne i mobilne. W przypadku mało uczęszczanych tras lepiej sprawdzą się biletomaty mobilne, które umożliwiają dokonać zakupu biletu już po wejściu do autobusu, czy tramwaju. Z kolei w przypadku linii, którymi podróżują znaczne ilości ludzi, warto na poszczególnych przystankach umieścić stacjonarne biletomaty.

Producenci tych urządzeń mają w swojej ofercie różne modele biletomatów stacjonarnych i mobilnych, które różnią się między sobą, miej lub bardziej istotnymi szczegółami. Niektóre urządzenia są przeznaczone do obsługi miejsc o małym lub średnim natężeniu ruchu, inne z kolei świetnie sprawdzą się nawet na najbardziej zatłoczonych dworcach i przystankach. Część tych urządzeń jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niektóre biletomaty łączą w sobie funkcję sprzedaży biletów, doładowywania kart miejskich, informacji pasażerskiej, turystycznej oraz miejskiej.

2 komentarze

  • Jolanta

    Ja się bardzo cieszę, że jest możliwość korzystania z biletomatów i wreszcie zawitała do nas Europa! Wiele kiosków ruchu po prostu padło, a bez sensu jest kupować ciągle bilety papierowe. Problem miałam tylko w pandemii, gdy wielu ludzi palcowało te biletomaty, i bałam się zarażenia wirusem. Na szczęście jestem już zaszczepiona i wątpliwości mi minęły!

  • DagaNieWymaga

    Te biletomaty są na prawdę są korzystne. Jak w sklepie nie ma biletów to można zakupić w ten sposób. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jak idę na przystanek autobusowy, to na miejscu mogę kupić bilet. SUPER!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *