zamknięcie konta bankowego
Finanse

Jak zamknąć konto w banku? Poradnik krok po kroku

Oferty banków zmieniają się jak w kalejdoskopie. Konto, które wybraliśmy kilka lat temu, może przestać spełniać nasze potrzeby lub stać się nieaktualne. Co, jeśli znajdziemy inne, bardziej odpowiadające nam konto bankowe i będziemy chcieli zamknąć stare? W poniższym artykule przeczytasz, jak zamknąć konto bankowe krok po kroku.

Jak zamknąć konto w banku – w placówce czy online?

Obecnie niemal każdy bank oferuje różnego rodzaju konta internetowe. Większość rzeczy w przestrzeni bankowej odbywa się online – łącznie z założeniem rachunku oraz, bardzo często, jego zamknięciem. Jeśli chcesz zmienić konto bankowe, w pierwszej kolejności poszukaj najkorzystniejszej opcji, konto bankowe wybierzesz dzięki bankier.pl. Jest to ważne, ponieważ dopiero posiadając inne konto bankowe, będziesz mógł przelać środki z dotychczasowego rachunku na nowe konto. Następnie warto pomyśleć o zamknięciu konta bankowego. Wiele placówek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i pozwala na zamknięcie konta i podpisanie umów w formie online. Są jednak placówki, które wymagają obecności klienta na miejscu i dodatkowego ustnego wypowiedzenia umowy.

Opróżnij konto bankowe

Jeśli chcesz zamknąć konto bankowe, istnieje spora szansa, że masz na nim jeszcze środki, które należałoby gdzieś przekierować. Z chwilą zamknięcia rachunku bankowego, nie będziesz mieć już dostępu do pieniędzy, dlatego tak ważne jest, aby mieć założone drugie konto bankowe, na przykład to, którego będziesz od teraz używać. Zostaw jednak na dotychczasowym rachunku jakąś drobną kwotę, która pozwoliłaby opłacić prowizje czy inne wymagane opłaty w okresie, w którym Twoje konto będzie czekało na zamknięcie. Najlepiej będzie, jeśli dowiesz się w banku, ile dokładnie będziesz musiał w ciągu ostatniego miesiąca użytkowania konta zapłacić, tak, aby nie zostawić na rachunku za mało, ani za dużo środków.

Złóż pisemne wypowiedzenie rachunku

W przypadku wypowiedzenia umowy o koncie bankowym ważne jest jego pisemne wypowiedzenie. Jeśli chcesz to zrobić online, można wysłać dokument mailowo lub za pomocą listu poleconego, natomiast w placówce najprawdopodobniej wniosek będziemy musieli wypełnić na miejscu. Większość banków ma gotowe wzory wypowiedzenia umowy konta bankowego, może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał skonstruować taki dokument samodzielnie. Zazwyczaj, okres wypowiedzenia wynosi 30 dni. W tym czasie modą pojawić się w związku z istnieniem Twojego konta różne prowizje czy opłaty. Warto tutaj zaznaczyć, że niemożliwe jest zamknięcie konta w banku, jeśli saldo na nim jest ujemne.

Zrezygnuj ze wszystkich produktów powiązanych z kontem

Konta bankowe bardzo często połączone są z dodatkowymi produktami, bez których nie byłoby możliwe codzienne funkcjonowanie – na przykład z kartą bankową. Często do konkretnego konta przypisana jest także osobna karta kredytowa czy debetowa, a także ubezpieczenie czy kantor walutowy. W przypadku zamknięcia konta należy zrezygnować z wszystkich tych elementów, ponieważ może zdarzyć się, że pomimo rezygnacji, będziemy obciążeni dodatkowymi opłatami, które automatycznie będą się naliczać i odkładać.

Czy zamknięcie konta w banku jest płatne?

Samo zamknięcie konta w banku nie jest płatne. Jednakże niektóre banki mogą jednak w jakiś sposób zabezpieczać się przed takimi ruchami ze strony klientów i obciążyć przedterminowe zamknięcie konta jakiegoś rodzaju finansową „karą”. Dobrze jest więc nie wnioskować o wcześniejsze zamknięcie konta i respektować okres wypowiedzenia rachunku bankowego. Niektóre banki stosują dodatkowo opłatę za przelanie środków na inne konto – dlatego też ważne jest, aby przelać środku z jednego konta na drugie, zanim złożymy wypowiedzenie rachunku bankowego. W ten sposób unikniemy wszelkich niespodziewanych opłat.

3 komentarze

  • aokalana

    Zabrakło mi podjęcia jeszcze jednego tematu – usunięcia z listy klientów. Jak ja zamknęłam raz konto, to i tak zostałam tam jako klient. Moim zdaniem to bardzo słabe. No chyba, że teraz jest nieco inaczej.

  • Lady Jane

    Niby proste, a jednak trudne. Jak zamykałam swoje konto, nie powiem w jakim banku, to miałam tyle problemów, że do końca nie byłam pewna, czy konto na pewno zostanie zamknięte.

  • oberek

    Byłam przekonana, że zamknięcie konta to jedno kliknięcie, naiwna ja… Nie pomyślałam, że banki będą takie procedury maksymalnie utrudniać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *