Zadbany rudy kot
Zwierzęta

Ile żyją koty? Co wpływa na długość życia kotów?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Długość życia kota zależy od trybu życia oraz tego, czy są to koty dzikie, czy mieszkające w domu. Te domowe żyją nawet kilkanaście lat, koty dzikie nieco krócej, przeważnie kilka lat. Jeszcze inaczej przedstawia się długość życia kotów udomowionych, lecz mających możliwość samodzielnego wychodzenia na dwór. O tym, co wpływa na to, ile żyją koty, opowiemy w poniższym artykule.

Jak długo żyją koty?

Długość życia kota zależy od wielu czynników. Wiele zależy od genów, zdrowia, trybu życia itp. Z pewnością dużą rolę na tym polu odgrywa właściciel kota i to, jak dba o swojego pupila. Czy zapewnia mu prawidłową dietę, regularne i zalecane wizyty u weterynarza w celu monitorowania stanu jego zdrowia? Wiele chorób, na jakie zapadają koty, nie dają żadnych objawów i tylko specjalne badania diagnostyczne są w stanie odpowiedzieć a pytanie, czy kot jest zdrowy. Nie można zapominać o szczepieniach, odrobaczaniu, czy ochronie przed pchłami i kleszczami.

Długość życia kota a dieta

Każdy właściciel chce, żeby jego pupil żył jak najdłużej. Oprócz wspomnianych wyżej badań weterynaryjnych i kontrolowaniu stanu zdrowia kota należy mu zapewnić stosowną dietę. Powinna być ona wysokomięsna, zbilansowana i dostosowana do wieku oraz trybu życia. Nie może w niej zabraknąć składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu jak zboża, tłuszcze roślinne i pochodne mleka. Długość życia kota uzależniona jest również od poziomu aktywności fizycznej. Jeśli jego czas wypełnia głównie jedzenie i wylegiwanie się, wówczas taki lew kanapowy jest bardziej podatny na otyłość i związane z nią problemy zdrowotne. Dlatego trzeba mu zapewnić karmę dostosowaną do warunków domowych. Jest ona mniej tłusta i nie będzie się „odkładać”. Warto wiedzieć, że kot niedopieszczony mający poczucie opuszczenia, traci apetyt i chęć do jedzenia. Wówczas znaczący spadek masy ciała może być szkodliwy dla jego zdrowia. Dlatego dodatkowo trzeba zapewnić mu dużo uwagi poprzez wspólne zabawy czy tak uwielbiane przez te czworonogi czułości. Szczęśliwy kot z pewnością będzie długo żył.

Czarno białe zdjęcie kota

Kastracja a długość życia kota

Bardzo często w wyniku kastracji i sterylizacji, koty tracą ochotę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Nawet te, które przed zabiegiem były bardzo ruchliwe, chętne do zabawy i wszędzie było ich pełno, po kastracji stają się leniwe i nie interesuje je nic oprócz spania i jedzenia. Stają się spokojniejsze, nawet te, które wcześniej były dosyć konfliktowe. Takie koty również muszą być specjalnie traktowane i inaczej musi być dobierana ich dieta. Koty po zabiegach sterylizacji lub kastracji wykazują większą tendencję do tycia co, jak wiadomo, nie jest dobre dla ich zdrowia.

Jak obliczyć wiek kota?

Wiele osób często zastanawia się nad tym, ile kot ma lat w przeliczeniu na lata ludzkie. Inaczej oblicza się wiek kota, a jeszcze inaczej wiek psa. W zasadzie nie istnieje jeden konkretny wzór, jakiego należałoby się trzymać. Przyjmuje się, że kot mający 12 miesięcy odpowiada 15-latkowi. Z kolei, jeśli kot ma dwa lata, wówczas doliczamy do niego 10 lat i tak dalej. Można zatem przyjąć, że kot liczący 21 lat, odpowiada ludzkiemu stulatkowi.

Jeden Komentarz

  • Lonieczka

    A to zalezy od kotka. Moja żyła 10 lat. generalnie nie były to lata w zdrowiu. Ale kawał czasu ze soba spędziłyśmy. Uśpiłam ją, jak się już bardzo męczyła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *