
Jak dobrać narty?
Do narciarstwa trzeba się profesjonalnie przygotować. Niewłaściwy dobór sprzętu może skończyć się poważną kontuzją i pobytem w szpitalu. Trudności z manewrowaniem, upadki, szybkie męczenie się odbiorą całkowicie radość z pobytu w górach. Czy poziom zaawansowania i styl jazdy mają znaczenie przy zakupie nart? Jak dopasować sprzęt do osoby dorosłej, a jak do dziecka? Podpowiadamy kilka metod jak dobrać różne rodzaje nart.
Jak dobrać narty biegowe?
W narciarstwie biegowym wyróżnia się dwie główne metody jazdy: styl klasyczny oraz styl łyżwowy. Do stylu klasycznego wybiera się narty dłuższe (o 15-25 cm dłuższe od wzrostu). Do stylu łyżwowego — krótsze (o 5-15 cm dłuższe od wzrostu). A jak w praktyce dobrać długość nart? Stań wyprostowany i podnieś rękę do góry. Narty do klasycznej jazdy powinny sięgać do nadgarstka, a do łyżwowej — do czubka głowy lub troszkę niżej. Zrób także test sztywności (flexu) nart, aby wiedzieć, jak dobrać narty biegowe pod kątem wagi. Stań obiema nogami na nartach na płaskim podłożu. Następnie wsuń kartkę pod środkową część deski (pod stopą). Kartka powinna swobodnie przechodzić pod spodem gdy stoisz na obu nogach oraz lekko blokować się gdy stoisz na jednej nodze.
Jak dobrać narty zjazdowe?
Jeśli chcesz kupić narty zjazdowe, weź pod uwagę ich długość, swoją wagę, doświadczenie oraz sposób jeżdżenia. Narta powinna sięgać początkującemu narciarzowi od brody do nosa (czyli ok.15-20 cm krótsze od wzrostu), doświadczonemu — od podbródka do czoła (czyli 10-15 cm krótsze od wzrostu), ekspertowi — do czubka głowy lub wyżej. Miękkie narty są lepsze dla osoby z małym doświadczeniem, twarde ułatwiają szybki i agresywny ślizg zaawansowanym narciarzom. Jak dobrać narty zjazdowe pod kątem rodzajów ulubionych tras? Oto przykłady nart zjazdowych:
- all-mountain — wszechstronne narty, ze średnią talią, stabilne, dobre dla tych, którzy lubią jeździć po przygotowanych trasach. Sprawdzą się także na bardziej wymagających szlakach,
- slalomowe (SL) — krótkie, zwrotne narty, do dynamicznej i agresywnej jazdy, z wąską talią, dobrze trzymają się twardego podłoża,
- gigantowe (GS) — długie narty, z mniejszym taliowaniem i większym promieniem skrętu, sztywne, dla wprawnych sportowców,
- freeride — narty z szeroką talią, sprawdzają się poza szlakami, w głębokim śniegu, dla doświadczonych,
- freestyle — lekkie i zwrotne narty, idealne do akrobacji i skoków w snowparkach.
Jak dobrać narty skiturowe?
Jazda na nartach skiturowych po górach łączy w sobie zarówno podejścia, jak i zjazdy. Wiązania skiturowe działają w trybie podchodzenia — wówczas pięta jest luźna, oraz w trybie zjeżdżania — pięta zablokowana. Aby zrobić podejście, przykleja się do spodu nart foki, paski materiału, które zabezpieczają przed ślizganiem się w dół. Jak dobrać narty skiturowe do siebie?
- dla początkujących — lżejsze, krótsze narty (o 10 do 15 cm krótsze niż Twój wzrost), o szerokości 80-90 mm,
- dla zaawansowanych — dłuższe narty (bliżej wzrostu), szerokość 90-105 mm,
- dla miłośników podejść — lekkie i wąskie (75-85 mm),
- dla freeriderów — szerokie narty (95-115 mm), ze sporym rockerem (podgięcie dziobów i/lub piętek).
Jak dobrać narty dla dziecka?
Poszukujesz nart dla swojej pociechy na ferie? Także i w tym przypadku uwzględnij długość, wagę, styl jazdy. Jeśli dziecko stawia pierwsze kroki w narciarstwie najlepiej kupić mu narty o długości do pach, Gdy już jeździ, ale jeszcze nie ma pewności siebie – narty powinny sięgać klatki piersiowej. Dla zaawansowanych narty mogą sięgać nawet czoła. Podajmy przykład: Zosia ma 140 cm wzrostu, waży 35 kg i pierwszy raz idzie na stok – kup narty o długości 110-115 cm, miękkie i lekkie dla łatwiejszego skręcania. Typ all-mountain, czyli uniwersalny, będzie dobrym wyborem.
Przed zakupem nart musisz sprawdzić kilka danych, aby dobrze zainwestować. Wszak jest to spora inwestycja rzędu od około 1500 do kilku tysięcy złotych. Przede wszystkim długość narty dopasuj do wzrostu, a sztywność do wagi. Zależnie od stopnia twoich umiejętności oraz terenu, po którym będziesz się przemieszczał, dobierz szerokość nart.
Dobierasz narty samodzielnie czy raczej prosisz o pomoc profesjonalny serwis narciarski lub pracownika sklepu? Podziel się opinią w komentarzu pod tekstem.

