Portfel trzymany w ręce
Finanse

Jak porównywać kredyty gotówkowe?

Kredyty gotówkowe są popularną propozycją oferowaną przez banki, Można je stosunkowo łatwo dostać, choć oczywiście wiele będzie zależało od naszej zdolności finansowej oraz historii kredytowej. W jaki sposób jednak szukać dobrych ofert kredytowych? Na co zwracać uwagę i jak porównywać między sobą poszczególne propozycje?

Jak szukać kredytów gotówkowych?

Jeżeli chodzi o wybór kredytów gotówkowych, to jest ich całkiem sporo, a każdy obecnie funkcjonujący bank na rynku ma je w swojej ofercie. To sprawia, że czasem ciężko jest nam zdecydować się na coś konkretnego, ponieważ każdy z nich będzie nas kusił.

Oczywiście dla ułatwienia sprawy, warto skorzystać w tym celu z internetu. Dostępne w sieci porównywarki kredytów gotówkowych pozwalają na zestawienie między sobą wielu różnych propozycji i tym samym lepsze zapoznanie się ze szczegółami każdej oferty. To istotne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli wybrać kredyt gotówkowy w sposób świadomy i pod wieloma względami dostosowany do naszych potrzeb.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, oferowany wyłącznie przez banki. Jest on wypłacany w gotówce, w określonej w umowie kwocie i z ustalonym wcześniej okresem spłaty i wysokością rat. To dość ogólne pojęcie, które obejmuje różne formy kredytów od standardowych kredytów gotówkowych, po kredyty samochodowe, hipoteczne czy konsolidacyjne. Niezależnie jednak od typu, aby je otrzymać, należy spełniać określone warunki.

Bank weryfikuje każdego klienta, pod względem zdolności kredytowej oraz ewentualnych zadłużeń (sprawdzanie baz dłużników). W ten sposób wiadome jest, czy kredytobiorca będzie zdolny od oddania długu. Zakres kwot możliwych do otrzymania będzie zależał zarówno od rodzaju kredytu, jak i możliwości finansowych klienta i może wynieść od kilkudziesięciu tysięcy to nawet kilku milionów. Kredyt gotówkowy spłacany jest ratami (od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat).

Jak porównywać kredyty gotówkowe?

Szukając kredytu gotówkowego, należy w pierwszej kolejności sprawdzić dostępne oferty bankowe i porównać je między sobą. Najczęściej podawane informacje dotyczą oprocentowania, RRSO, czasu spłaty, wysokości prowizji, wysokości raty, a także całkowitej kwoty koniecznej do spłacenia (biorąc pod uwagę wszystkie opłaty). Pozwoli to więc na zweryfikowanie, która oferta kredytowa jest korzystna i będzie nas kosztować jak najmniej.

Należy też zwracać uwagę na szczegóły, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale które często wyskakują po rozwinięciu oferty. Dotyczy to przede wszystkim konieczności ubezpieczenia kredytu, wysokości odsetek, a także innych warunków wymaganych do spełnienia (np. posiadanie rachunku w banku, możliwość wcześniejszej spłaty czy negocjacji umowy).

Na co zwracać uwagę przy kredytach gotówkowych?

Większość informacji została podana wyżej, warto jednak pamiętać o jednym – najważniejszym wyznacznikiem kosztów kredytów gotówkowych jest czynnik RRSO. Odpowiada ona za Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania i zawiera w sobie wszystkie opłaty pobierane przez bank (oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie itd.). Jednym słowem, to właśnie ta informacja będzie nam mówić o tym, ile zapłacimy. Im RRSO jest niższe, tym tańszy będzie kredyt.

Oczywiście na koszty kredytów mają wpływ także inne czynniki jak nasza sytuacja finansowa, czas spłaty czy wysokość i rodzaj rat. Im lepsza jest nasza zdolność kredytowa, tym lepsze będą warunki. Im dłuższy czas spłaty, tym niższa rata, ale, tym droższy kredyt, bo obejmuje dłuższy czas naliczania odsetek. Raty mogą być równe lub malejące – pierwsze z nich są tańsze i wygodniejsze, ale sumarycznie składają na droższy kredyt. Drugie dotyczą wyższej kwoty raty na początku, tańszej na końcu spłat, ale wiążą się też z mniejszymi odsetkami, a więc i tańszym kredytem. Wybór więc zależy od nas, potrzebna jest tylko wiedza, na co zwracać uwagę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *