Dziewczynka układa klocki
Dzieci

Jak wybrać klocki dla dziecka?

To pytanie zadają sobie chyba wszyscy rodzice, którzy stoją przed półkami sklepowymi i zastanawiają się, co będzie najodpowiedniejsze dla ich pociechy. Biorą pod uwagę nie tylko preferencje malucha, ale przede wszystkim rozważają jakie korzyści będą płynąć z takiej zabawy. Pod jakim kątem wybierać ten rodzaj dziecięcej zabawki? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jakie klocki dla dziecka?

W zależności od wieku dziecka należy wybierać stosowne do niego klocki. Inne są bowiem te dla półrocznych maluchów, a jeszcze inne dla pięciolatków. Klocki dla całkiem małych dzieci muszą być duże, bez żadnych małych elementów, które mogłyby połknąć. Nie powinny być też skomplikowane. Dla takich dzieciaczków najlepszym rozwiązaniem są duże, miękkie i kolorowe klocki. Ich układanie polega na wkładanie jednego elementu w drugi lub dobieranie ich według kolorów. Dla starszych dzieci przeznaczone są już bardziej skomplikowane i pozwalające na tworzenie bardziej wymyślnych konstrukcji. Producenci klocków wyszli rodzicom naprzeciw i na opakowaniach podawany jest zakres wiekowy dziecka, dla którego dany rodzaj klocków będzie odpowiedni.

Jakie klocki dla niemowlaka?

Dla kilkumiesięcznych maluchów polecane są klocki z miękkiej gąbki w różnych rozmiarach i w wielu kolorystycznych wariantach. Zazwyczaj są dosyć jaskrawe, aby pobudzały zmysł wzroku dziecka. W sklepach dostępne są również klocki, które można wykorzystywać podczas kąpieli. Dla pociech od 6 miesiąca życia rodzice mogą wybierać klocki plastikowe, które można otwierać, zamykać, wkładać jeden w drugi, układać obok siebie lub budować z nich wieżę. Dobrym rozwiązaniem będą również klocki drewniane o geometrycznych kształtach lub w kształcie okręgów, które można układać w piramidy. Taki rodzaj będzie odpowiedni dla dzieci od 1 roku życia.

Dziecko bawi się klockami

Jakie klocki dla dwulatka i trzylatka?

Dla dzieci w tym przedziale wiekowym warto wybierać klocki bardziej zaawansowane i wymagające więcej zaangażowania. Produkowane są zwykle z tworzywa, ale dostępne są również drewniane klocki konstrukcyjne, z których dziecko może tworzyć budowle przestrzenne. Dostępne są również warianty działające na zasadzie puzzli. Są to sześciany z namalowanymi fragmentami obrazków, z których można ułożyć cały rysunek.

Jakie klocki dla czterolatka i pięciolatka?

Producenci klocków prześcigają się w pomysłach na coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje z wykorzystaniem różnych robotów i alternatywnych światów. Klocki dla takich dzieci zawierają nawet kilka tysięcy elementów i można je łączyć z innymi zestawami z danej serii. Pozwalają na tworzenie skomplikowanych konstrukcji, tworzenie statków kosmicznych, statków pirackich czy gospodarstwa rolniczego. Dzieci mogą konstruować świat z wykorzystaniem swoich ulubionych bohaterów z kreskówek czy postaci z filmów. Tematyka jest bardzo różnorodna. Można wybierać od klocków wymagających skonstruowanie miasta, zamku, zoo czy domu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *