Gry planszowe
Dzieci,  Imprezy, uroczystości

Polecane gry planszowe dla dzieci i dorosłych

Gry planszowe zawsze cieszyły się dość dużą popularnością, choć głównie wśród dzieci. Ostatnie lata to jednak prawdziwy boom jeżeli chodzi o zainteresowanie tą formą rozrywki, dzięki której można przyjemnie spędzić czas także w gronie nieco starszych odbiorców. Które gry planszowe sprawdzą się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych? Po jakie tytuły warto sięgnąć? Czy jest sens grania w gry planszowe?

Czy warto grać w gry planszowe?

Gry planszowe to zdecydowanie rozrywka dla każdego, ponieważ wielość dostępnych tytułów i rodzajów sprawia, że można trafić w każde gusta. Gry familijne, przygodowe, towarzyskie, strategiczne, ekonomiczne, karciane, łamigłówki… to tylko przykłady różnorodności, z jaką mamy do czynienia.

Planszówki to nie tylko możliwość miłego spędzenia czasu w gronie rodzinnym i ze znajomymi, ale mogą też pełnić rolę edukacyjną. Uczą cierpliwości, logicznego myślenia, zręczności, myślenia przestrzennego, a także pozytywnie wpływają na rozwój wartości społecznych i działają odprężająco na psychikę. Warto więc grać i poniżej podajemy kilka tytułów, które świetnie sprawdzą się zarówno w gronie młodszych, jak i starszych graczy.

Dixit

Dixit to gra rodzinna i edukacyjna, a także tytuł, który został doceniony zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. To wariacja popularnych rozgrywek słownych, ale w ciekawej, baśniowej formie, wyzwalającej pokłady ukrytej w nas wyobraźni i kreatywności.

Gracze dostają karty z pięknymi grafikami, a jeden z nich – narrator – ma za zadanie wybrania jednej karty i przekazania reszcie skojarzenia z nią (słowa, zdania, fragmentu wiesza czy piosenki – jest pełna dowolność). Pozostali gracze wybierają jedną ze swoich kart, która kojarzy im się z podanym hasłem i kładą na stolę razem z kartą narratora.

Karty zostają przetasowane i odsłonięte i należy w tajemnicy wybrać, o którą kartę chodziło. Potem następuje przyznanie punktów, a te będą zależeć od tego, jak trudne było hasło i ile osób zgadło (podanie zbyt trudnego lub łatwego hasła wcale nie jest takie dobre!). Gra przeznaczona jest dla maksymalnie 6 graczy w wieku od 8 lat. Dostępne są również liczne dodatki.

Taboo

Taboo to także gra słów i skojarzeń. Zaliczana jest to typu gier towarzyskich, ale świetnie sprawdza się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych (a także grup mieszanych wiekowo!). Gracze dzielą się na drużyny, a celem jest zdobycie jak największej liczby punktów. Jeden z graczy losuje kartę z hasłem, które musi przekazać swojej drużynie, ale tak, by nie użyć przy tym słów zakazanych (podanych też na karcie).

Drużyna przeciwna ma wgląd na tę kartę i może pilnować, by nie zostały użyte słowa tabu (zakazane). Trzeba opisać podane hasło w określonym czasie. Jest to rozgrywka dla osób od 13 roku życia i może w niej wziąć udział nawet 12 osób!

Catan

Catan to gra, której udało się podbić serca dzieci i dorosłych. Już od kilku lat znajduje się na szczycie popularności. To mieszanina gry przygodowej i strategicznej. Gracze wcielają się w osadników i ich zadaniem jest zasiedlenie wyspy, do czego potrzebne są surowce oraz mądre lokowanie budynków i dróg. Sukces będzie zależał więc od właściwego planowania.

Gra zdobyła wiele nagród i jest dostępna w dwóch wersjach – standardowej oraz w formie dla młodszych graczy (Catan Junior) oraz kilku wariacjach (Catan Gra o Tron). Podstawowa gra przeznaczona jest dla graczy powyżej 10 lat i dla minimum 3 osób (max. 4). Na rynku można znaleźć liczne dodatki uatrakcyjniające rozgrywkę.

Wsiąść do pociągu

Wsiąść do pociągu to kolejny tytuł, który może się sprawdzić praktycznie w każdym towarzystwie, dodatkowo dostępny jest zarówno w kilku wersjach (Wsiąść do pociągu Europa, Wsiąść do pociągu Dookoła Świata, Wsiąść do pociągu Kraje Północy), jak i z wieloma dodatkami.

W grze otrzymujemy mapę wybranego terenu, a naszym zadaniem jest poprowadzenie wagonów pociągu zgodnie z liniami wyznaczonymi na kartach zadań do wykonania. Każde połączenie jest punktowane w zależności od jego długości. Potrzebna jest tutaj strategia oraz umiejętność planowania. Gra przeznaczona jest dla osób od 8 lat z liczbą graczy od 2 do 5.

Carcassonne

Nie można też zapomnieć o grze Carcassonne, która od wielu lat króluje na stołach. Dostępna jest w kilku wersjach tematycznych i z licznymi dodatkami, które mogą dodatkowo urozmaicić grę. Sama rozgrywka jest banalnie prosta – wybiera się ze stosu płytkę terenu i dokłada na stół do już istniejących. W ten sposób tworzy się drogi i pola, a także układa swoje pionki. Każdy element jest punktowany i wygrywa ta osoba, która zdobędzie ich najwięcej. Można grać w nią do 5 osób i w przedziale wiekowym od 8 lat w górę.

Oczywiście podane wyżej gry są tylko niewielkim, bardzo skromnym wycinkiem tego, co dostępne jest na rynku. Tytułów godnych zainteresowania jest znacznie więcej, dlatego warto się tym zainteresować i sprawdzić, w co obecnie się grywa i jakie są opinie. W sieci nie brakuje blogów traktujących o grach, a na YT można z łatwością znaleźć całe kanały o nich wraz z wytłumaczeniem zasad poszczególnych gier. Nic tylko wybierać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *