Wilk
Zwierzęta

Co zrobić jak zobaczysz dzika, wilka, niedźwiedzia… zielonego ludzika?

Jesteś na codziennym spacerze, a na drodze pojawia się dzik. Jak się zachować? Co zrobić, gdy podczas wyprawy po lesie przetniesz trasę wilkowi? Mamy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek, które warto sobie przyswoić, bo nigdy nie wiesz, co cię spotka na drodze…

Co zrobić, gdy zobaczysz dzika?

Nie musisz iść do lasu, żeby zobaczyć dzika. Zwierzęta te coraz częściej można spotkać na ulicach, osiedlach, które wychodzą w poszukiwaniu jedzenia. Rzadko są same, zwykle poruszają się stadami. Co należy zrobić, aby wyjść z tego cało?

Na początku trzeba podkreślić, że atak dzika rzadko jest celowy, znacznie częściej jest wynikiem tego, że zwierzę się przestraszy i zamiast uciekać w drugą stronę, zacznie biec w twoim kierunku. Gdy zobaczysz dzika, lecz on ciebie nie, nie panikuj, tylko po cichu się wycofaj.

Spotkałeś się z nim „twarzą w twarz”? Nie krzycz, lecz znowu – cicho odejdź. Jeśli zauważysz, że zwierzę zaczyna biec w twoją stronę, odskocz na bok. Dziki są mało zwrotne, a więc zahamowanie i nawrócenie daje ci sporo czasu, aby się szybko oddalić. Oczywiście, możesz też uciec na drzewo, co byłoby najskuteczniejszą metodą, w praktyce jednak wiemy, że we większości polskich lasów dominują sosny czy iglaki, po których wspinanie się wymaga nie lada umiejętności.

Widząc dziki w mieście, dobrze byłoby zawiadomić od razu straż miejską, która podejmie kroki, aby wywieźć je w bezpieczne miejsce.

Co zrobić, gdy zobaczysz wilka?

Choć populacja wilków w Polsce stale się zwiększa, w praktyce rzadko dochodzi do ich spotkania z ludźmi, ponieważ zwierzęta te są bardzo ostrożne, unikają wszelkich kontaktów. W ostatnich latach nie odnotowano też żadnych agresywnych przypadków, aczkolwiek trzeba wiedzieć, jak postępować podczas takiego spotkania.

Wiemy, że o to może być trudno, ale zachowaj spokój. Wycofaj się powoli, obserwując, czy wilk się oddala. Jeśli nie, wyprostuj się i rozłóż ręce, aby pokazać mu swój wzrost. W ostateczności spróbuj spłoszyć zwierzę, głośno wołając lub klaszcząc w dłonie.

I o ile wilki zwykle nie zbliżają się do ludzi, mogą zaatakować swobodnie biegające psy, postrzegając je za konkurencję na swoim terenie. Dlatego jeśli wiesz, że w lesie żyją wilki, zawsze wychodź z psem na smyczy.

Co zrobić, gdy zobaczysz niedźwiedzia?

Niedźwiedzie można spotkać m.in. w Tatrach, Bieszczadach, a nawet w Beskidzie Żywieckim. Jednak o ile nie zostaną sprowokowane, nie poczują się zagrożone, to nie będą atakować ludzi. Kiedy sytuacja może zrobić się niebezpieczna? Gdy znajdziesz się pomiędzy młodymi niedźwiadkami a niedźwiedzicą, gdy spotkasz tego drapieżnika w pobliżu padliny lub gdy go zaskoczysz (to dotyczy najczęściej osób wędrujących pod wiatr, których zwierzę nie może zwietrzyć).

Co robić? Nie uciekaj, ani nie biegnij, ponieważ w ten sposób możesz u niedźwiedzia wzbudzić instynkt łowiecki. Możesz spokojnie coś powiedzieć i ostrożnie, powoli machać rękoma nad głową, aby zwierzę rozpoznało w tobie człowieka. Nigdy nie próbuj się do niego zbliżyć, nawet jeśli to młody niedźwiedź – pamiętaj, że jego znacznie większa matka z pewnością jest gdzieś w pobliżu.

Co zrobić, gdy zobaczysz zielonego ludzika?

A teraz tak na rozluźnienie radzimy, co zrobić, gdy zobaczysz zielonego ludzika? Spokojnie… przejdź przez jezdnię.

2 komentarze

  • Oktawian

    Hahah, no takiej puenty to się nie spodziewałem 😛
    Co nie zmienia faktu, że artykuł bardzo przydatny, będe musiał podesłać znajomym, żeby też wiedzieli jak się zachować 🙂

  • Ciri

    Generalnie wychodzi na to, że zawsze nalezy zachować spokój i wycofać się cichcem. Ma to sens, choć wierzę, że wiele osób poprostu wpada w panikę i nie potrafi nad soba zapanować, a przez to robi jakies dziwne rzeczy i wykonuje niewłaściwe ruchy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *