Kobieta lekarz
Praca,  Zdrowie

Medycyna pracy – co wykonuje się w ramach badań okresowych?

Medycyna pracy jest specjalnością lekarską, która pozwala na weryfikację środowiska pracy względem możliwości zdrowotnych pacjenta. Każdy pracownik rozpoczynający nową pracę, musi zgłosić się do poradni medycyny pracy zarówno na początku, jak i później w ramach okresowych badań. Co konkretnie jest wtedy sprawdzane? Na czym polegają badania medycyny pracy?

Czym jest medycyna pracy?

Medycyna pracy to specjalność lekarska, zajmująca się ochroną zdrowia pracownika oraz monitorowaniem warunków, w jakich on pracuje. Zakres obowiązków jest więc stosunkowo szeroki, ponieważ nie ogranicza się jedynie do bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Co więcej, medycyna pracy skupia lekarzy różnych specjalności, dzięki czemu możliwe jest wykonanie badań diagnostycznych, w zależności od typu wykonywanej pracy i możliwych zagrożeń z nią związanych.

Badanie te robi się na samym początku – gdy pracownik dopiero zaczyna pracę (medycyna pracy musi być zaliczona przed realnym rozpoczęciem obowiązków zawodowych) oraz w trakcie pracy. Tak zwane badania okresowe wykonywane są co kilka lat, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Czym zajmuje się medycyna pracy?

Medycyna pracy to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ zajmuje się ona w ogólnym rozumieniu ochroną zdrowia pracownika i weryfikacją środowiska pracy, w tym monitorowaniem ewentualnych zagrożeń wynikających z wykonywanego zawodu. W tym celu konieczne jest zrobienie niezbędnych badań diagnostycznych, które jednak będą się różnić między sobą w zależności od zawodu.

Co innego będzie się wymagać od pracownika biurowego, a co innego od pracownika fizycznego, ponieważ inne typy zagrożeń będą z tego wynikać. Rolą lekarzy medycyny pracy jest sprawdzenie, czy pacjent może wykonywać dany zawód i czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, ewentualnie co jest koniecznie do ich zniwelowania.

Oprócz tego, lekarze medycy pracy kontrolują środowisko pracy, badają je i sprawdzają jego wpływ na pracowników. Służą także radą sposobów odżywiania i nawyków, a także uczestniczą w pracach w ramach BHP. Lekarze z medycyny pracy badają także osoby, które posiadają broń lub się o nią starają.

Komputer i stetoskop

Jakie badania wykonuje się w ramach medycyny pracy?

Zakres badań wykonanych w ramach medycyny pracy będzie zależał przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Standardowa diagnostyka, dotycząca każdego zawodu obejmuje badanie krwi oraz wywiad lekarski, na podstawie którego lekarz orzecznik wystawia zaświadczenie. Czasem wymagane są też inne badania, na przykład okulistyczne, neurologiczne, psychologiczne czy laryngologiczne.

Wykonywany zawód będzie wpływał na to, jaki czynniki mogą na nas negatywnie wpływać w trakcie wykonywanej pracy. Inne zagrożenia wystąpią w przypadku nauczyciela, pracownika biurowego, budowlańca czy kierowcy. Każdy zawód jest pod tym względem dokładnie opisany i posiada własne wymagania jeżeli chodzi o zakres koniecznych badań.

Kiedy wykonuje się badania medycyny pracy?

Obowiązek badań w ramach medycyny pracy występuje w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest początek nowej pracy. Nawet jeżeli zmieniamy pracę w krótkim czasie, za każdym razem będą potrzebne nowe badania z medycyny pracy. Będzie to też konieczne w momencie, gdy zmieniamy stanowisko w obrębie jednej firmy lub sam charakter wykonywanej przez nas pracy. Każde orzeczenie wystawiane jest na określony czas, co oznacza, że co kilka lat należy wykonać badanie okresowe pod koniec ważności poprzedniego orzeczenia. Medycyna pracy jest także obowiązkowa w momencie, gdy przebywaliśmy na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *