Stół z tortem na przyjęciu bociankowym
Imprezy, uroczystości

Czym jest baby shower?

Baby shower, czyli tak zwane bociankowe, to dobra zabawa nie tylko dla przyszłej mamy, ale i dla gości. Impreza charakteryzuje się tym, że zaproszona jest przeważnie sama płeć żeńska. Odbywa się kilka miesięcy przed rozwiązaniem ciąży. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaką ma historię i czym różni się jego pierwotna wersja od tej aktualnej. Ten artykuł pozwoli ci poznać tradycje baby shower.

Historia baby shower

W dzisiejszych czasach większość kobiet wie, co to jest baby shower lub nawet była już uczestnikiem tej uroczystości. Jednak ta znana zabawa nie została stworzona przez współczesnych ludzi. Jej historia sięga aż do starożytności.

Już w epoce starożytnej kobiety spotykały się z powodu ciąży jednej z nich. Jednak nie było to organizowane tylko w celu uczczenia nadejścia dziecka. Główną przyczyną zebrania się grona osób przy matce było obchodzenie rytuałów, które miały zapewnić maleństwu zdrowie, a ciężarnej kobiecie zapewnić siłę przy połogu.

W Indiach baby shower było organizowane tuż przed porodem, najczęściej w ostatnim miesiącu ciąży. Według historyków, ciężarne mamy były obsypywanie różnego rodzaju bakaliami lub owocami, miało to zapewnić dziecku zdrowie. Z kolei w Egipcie ludzie czekali z obrządkami aż do porodu. Wynikało to z wierzenia, że matka i nadchodzące dziecko muszą przejść rytuał oczyszczenia, związany z okresem połogu. Z tego powodu były odseparowywane od społeczności, dopiero później organizowało się wspólne ucztowanie w domu. Grecy w epoce starożytnej również świętowali dopiero po narodzinach dziecka. Jednak w ich przypadku świętowanie trwało aż kilka dni. Po kilku dniach gospodarz namaszczał maleństwo oliwą oraz przenosił je dookoła domu, posypywał przy tym podłogę grochem, pszenicą oraz solą.

Powyższe przykłady tradycji pochodzących z dawnych czasów dowodzą, że organizowanie baby shower to nie wymysł współczesnych ludzi. Świętowanie przyjścia dziecka na świat ma długą historię, która zachowała się do dziś.

Czym jest baby shower współcześnie?

Współczesne baby shower chyba najbardziej różni się od tego z czasów starożytnych charakterem tej uroczystości. Mimo tego, że w obu przypadkach ważną częścią zgromadzenia jest zabawa, to w wersji pierwotnej ogromną rolę odgrywają rytuały, religijne bądź etniczne. W dzisiejszych bociankowych czasem mogą zdarzyć się tego typu atrakcje, ale służą jedynie do zabawienia gości. Nie wynika to z wierzeń i pragnienia poprawieniu w ten sposób stanu zdrowia malucha czy matki.

Baby shower jest współcześnie zabawą organizowaną, by uczcić nadejście nowego członka rodziny. Jest najczęściej organizowany przez najlepszą przyjaciółkę matki. Celem tej imprezy jest pokazanie przyszłej mamie, że jest wspierana i ma grono zaufanych osób, które jej pomogą w tym szczęśliwym, choć jednocześnie ciężkim czasie.

Jedną z bardziej znanych tradycji jest kupowaniem dla nadchodzącego dziecka oraz mamy prezentów. Mogą to być ubranka, zabawki lub wszelkie akcesoria, które ułatwią ciężarnej kobiecie ten okres. Drugą często wybieraną przez organizatorów atrakcją jest zabawa, przy której goście zgadują płeć malucha.

Baby shower od lat jest popularną na świecie uroczystością. Mimo różnic między obrządkami w starożytności a dzisiejszym świętowaniem główny cel jest wciąż ten sam — bezpieczeństwo i dobre samopoczucie matki oraz dziecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *