jak zorganizowac wesele
Imprezy, uroczystości

Jak zorganizować wesele? Od czego zacząć organizację wesela?

Kiedy już się zaręczyłaś z drugą połówką, przychodzi czas na… planowanie ślubu. To jest dopiero jazda bez trzymanki, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Przyszła para młoda często nie wie, w co w ręce włożyć, od czego zacząć. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy w kilku krokach, od czego zacząć organizację wymarzonego wesela.

Od czego zacząć organizację ślubu?

Najważniejsze jest zastanowienie się, jaki chcecie ślub. Czy ma to być ślub konkordatowy, czy cywilny? Kwestie organizacyjne znacznie się różnią w zależności od typu ślubu. Coraz popularniejsze jest zawieranie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie musicie:

  • wybrać miejsce uroczystości,
  • określić swój budżet,
  • sporządzić listę gości.

To są rzeczy, które powinniście wykonać w pierwszej kolejności.

Jakie dokumenty potrzebne są do ślubu?

Dokumentów nie potrzeba wiele, inaczej wygląda sytuacja, gdybyście zdecydowali się na uroczystość w kościele. Potrzebny będzie skrócony akt urodzenia i dowód osobisty. W przypadku ślubu o charakterze wyznaniowym poza dowodem osobistym będą wam potrzebne metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, zaświadczenie o naukach przedmałżeńskich i zaświadczenia o spowiedzi. Możliwe, że różne parafie, będą wymagały jeszcze innych dokumentów.

Jak zorganizować wesele krok po kroku?

Kiedy najważniejsze formalności macie już załatwione, możecie przystąpić do organizacji przyjęcia. Kiedy już znacie datę ślubu, wybierzcie i zarezerwujcie salę weselną. Możecie od razu podpisać umowę i wpłacić zaliczkę. Przy podpisywaniu umowy warto pamiętać, bo zapytać o opłatę korkową, czy sala opłaca ZAIKS, czy istnieje możliwość samodzielnego udekorowania sali, czy w cenę jest wliczony pokój dla pary młodej. Warto o to zapytać, oszczędzi ci to później kłopotów.

Menu

Trzeba wybrać tort odpowiednio duży, by starczyło dla wszystkich. Wybrać menu dla gości i ustalić cenę za talerzyk. Zastanówcie się, czy chcecie zrobić tylko przyjęcie, z pewnością będzie to tańsze, jeśli zdecydujecie się na zabawę do rana, to wtedy wypadałoby zaserwować trzy ciepłe posiłki.

Oprawa muzyczna

Wiele par decyduje się na DJ-a, który jest wodzirejem całej imprezy i zapewnia zabawy weselne. Nie jest to jedyna opcja, można też wybrać zespół, który będzie grał muzykę na żywo, jeśli będą śpiewać własne piosenki, to nie musicie obawiać się ZAIKSU, w innym przypadku pamiętajcie, by spytać, czy muzyk opłaca prawa autorskie do muzyki.

Fotograf

Warto ten wspaniały dzień upamiętnić. Wybierzcie fotografia, zdecydujcie czy chcecie sesję narzeczeńską, sesję poślubną czy może tylko zdjęcia z wesela. Sporządźcie umowę i wpłaćcie zaliczkę.

Najważniejsze kwestie związane ze ślubem już za wami! Teraz zostało tylko dopiąć wszystko na ostatni guzik. Kiedy formalności są zrobione, czas na przygotowanie dekoracji ślubnych i papeterii. Wydrukować zaproszenia, wybrać prezenty dla gości, zdecydować się na wystrój sali, jakie chcecie pamiątki, czy na weselu ma się znaleźć księga gości? To są już zadania do zrobienia po podpisaniu większości dokumentów.

Jeden Komentarz

  • Pavłova

    Ja polecam poszukać w internecie gotowych tabelek do organizowania ślubu, jest tego w brud i przyznam, że mi to bardzo pomogło w planowaniu 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *