Jak zorganizować mikołajki w szkole podstawowej?
To jak wyglądają mikołajki w szkole podstawowej, często zależy od zaangażowania rodziców i tego, co zostanie omówione na radzie rodzicielskiej. Czasem też od dobrej woli wychowawcy. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zorganizować mikołajki klasowe, by ucieszyć najmłodszych.
Skąd się wzięły mikołajki?
Zwyczaj jest znany w Polsce już od XVIII wieku. Gdzie obdarowywano bliskie osoby piernikami i jabłkami z jesiennych zbiorów. Tradycja dawania prezentów dzieciom nastąpiła trochę później, bo w XIX wieku w domach mieszczańskich. Dziś jest to dzień, w którym dzielimy się prezentami z innymi.
Jak zorganizować szkolne mikołajki?
Wszystko zależy od tego, jak chcemy, by mikołajki wyglądały. Może to być po prostu mała wigilia poprzedzona losowaniem. Dzieci losują osobę, której będą wręczać prezent, następnie jest przygotowany posiłek przez dzieci i wychowawców, a po klasach chodzi Mikołaj z cukierkami. Tak to zazwyczaj wygląda w szkołach średnich, jak jednak zorganizować mikołajki w szkole podstawowej? Dzieci często dużo bardziej przeżywają 6 grudnia, można umilić im to święto, organizując w szkole mikołajkowy festyn. Dzieci z pomocą rodziców mogą zorganizować kiermasz ozdób świątecznych i ciast. A główną atrakcją może być quiz na temat świętego Mikołaja dla całej szkoły. Quiz można wzbogacić grami i zabawami zespołowymi na sali gimnastycznej. Innym pomysłem mogą być warsztaty z tworzenia dekoracji świątecznych, np. z origami albo z masy solnej. Całość festynu można zakończyć małą dyskoteką szkolną, na której będą leciały hity świąteczne i kolędy.
Mikołajkowa wycieczka szkolna
Grudzień to też czas, w którym dzieje się wiele atrakcji. Możliwe, że w muzeum otworzyła się świąteczna wystawa, miasto organizuje zabawy mikołajkowe, a może biblioteka miejsca organizuje warsztaty świąteczne, warto to sprawdzić i zobaczyć, czy można urozmaicić dzieciom atrakcje świąteczne.
Prezenty na mikołajki klasowe
Wiele szkół decyduje się na tak zwanego cichego mikołaja, gdzie osoby losują karteczki z imionami osób, które mają obdarować prezentem. Może to być sytuacja stresująca dla dzieciaków, bo mogą nie wiedzieć, co kupić drugiej osobie. Warto więc zawczasu ustalić budżet, który może zostać przeznaczony na prezent, a losując kartkę z imieniem, możemy dołożyć wcześniej napisany list do św. Mikołaja. Pozwoli to uniknąć stresu związanego z kupowaniem prezentu, a wszyscy będą zadowoleni. Ważne też by budżet nie był zbyt wysoki, ponieważ nie chcemy, by dziecko nie poczuło się wykluczone ze względów finansowych.
Prezent mikołajkowy dla wychowawcy
Jeśli organizacja mikołajek klasowych, w dużej mierze spoczywa na rodzicach i wychowawcach, warto też odwdzięczyć się i podarować nauczycielowi drobny upominek. Wigilia klasowa często zależy od dobrej woli wychowawcy, jeśli opiekun organizuje posiłek, to byłoby miło mu podziękować. Może to być kubek, zestaw herbat czy miodów, pióro lub voucher do księgarni.